fbpx

Seriál vzpomínkových akcí Königgratz 1866

V roce 2016 uplynulo 150 let od rozhodující bitvy rakousko-pruské války u Hradce Králové, která doslova změnila Evropu. Způsobila mimo jiné zánik monarchie a nastartovala cestu k naší státní samostatnosti. Bitva si vyžádala desítky tisíc obětí – mrtvých, zraněných vojáků, tisíce zajatých, pohřešovaných.

Město Hradec Králové se ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, Gardou města Hradec Králové, Muzeem východních Čech, Komitétem pro udržování památek z války roku 1866, Univerzitou HK a dalšími subjekty aktivně podílelo na realizaci i spolufinancování celoročního seriálu vzpomínkových akcí.

Seriál, který probíhal po celý rok, obsahoval např. stylový městský ples, několik tematických výstav, odborné konference, loutkové divadelní představení U kanónu stál, ukázku manévrů, příjezd Františka Josefa I., instalaci sochy u Střezetic a další aktivity, vyvrcholil celodenním programem na Velkém náměstí a bitevní ukázkou přímo na bojišti na Chlumu. Počet účinkujících z mnoha zemí světa, a také diváků, odhaduje se 30 tisíc, byla tentokrát rekordní. Vzpomínkových akcí se zúčastnili i zástupci sedmi partnerských měst Hradce Králové,“ představila projekt Anna Maclová (Koalice pro Hradec), náměstkyně primátora, která pracovala v organizačním štábu.

Kromě toho vyšlo i několik publikací, edukačních materiálů, propagačních materiál a předmětů. 150. výročí bitvy bylo prezentováno také v různých českých i zahraničních médiích a na více veletrzích a přilákalo do Hradce Králové skutečně tisíce návštěvníků. Toto výročí bylo explicitně zařazeno i do Státní kulturní politiky ČR na roky 2015–2020.

 

➡ Výsledky volebního programu 2014 – 18:  ✅33 splněno, 🕒 17 probíhá, ❌ 7 nesplněno. 👉 Více zde.

 
 
Připojte se