fbpx

Mistrovské varhany v královéhradecké filharmonii

V březnu 2018 se konaly první dva koncerty, na kterých se plně rozezněly v koncertním sále Filharmonie Hradec Králové nové varhany. Završil se tak proces rekonstrukce sálu a několikaletá snaha o dostavbu tohoto mistrovského nástroje, který je nyní druhým největším „světským“ nástrojem svého druhu v České republice.

„Klíčovým momentem pro mé rozhodnutí podpořit dlouholeté úsilí dostavět mistrovské varhany ve filharmonii bylo mé setkání s paní Soňou Červenou, která je patronkou celého projektu, u příležitosti jejich devadesátých narozenin. Vyslovila přání, aby se dožila nového nástroje, a tak i mne motivovala zapojit se a udělat nezbytné kroky v rámci mých kompetencí pro završení díla,“ – objasňuje Anna Maclová (Koalice pro Hradec), náměstkyně primátora mimo jiné pro kulturu.

Velká část nástroje vznikla ve varhanářské dílně Roberta Ponči v Krnově. Varhany mají 54 rejstříků a 3481 píšťal, největší měří 5,6 metru, nejmenší pouhé dva centimetry.

Celkové náklady na jejich výrobu a instalaci činí 14,5 milionu korun. Největší částkou – více než pěti miliony korun přispěl Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, 4,1 milionu korun přidalo město Hradec Králové, 4 miliony poskytlo ministerstvo kultury, 1,5 milionu korun Královéhradecký kraj.

Slavnostního uvedení, na kterém varhany poprvé rozezněl prof. Václav Uhlíř, se zúčastnila mimo jiné i paní Soňa Červená.

 

➡ Výsledky volebního programu 2014 – 18:  ✅33 splněno, 🕒 17 probíhá, ❌ 7 nesplněno. 👉 Více zde.

 
 
Připojte se